Lietuvių senovės liaudies išmintis sako: ruošk žiemai roges vasarą! Kaip tarėm, taip ir padarėm. Ir jau gruodžio 6 d., Rumšiškių miestelio centrinėje aikštėje, šalia Rumšiškių kultūros centro, pūpsanti žaliaskarė pasipuoš miestelio gyventojų sukurtais žaisliukais, iliustruojančiais vieną žinomiausių pasaulyje pasakų „Spragtukas“. Bet — apie viską nuo pradžių…
Eglutė, kuri seka pasakas — ši idėja jau prieš daugelį metų kilo rumšiškietei, miestelio bendruomenės „Kokalnis“ narei Lenai Vereščiaginai, kuri ilgai nešiojosi šią mintį, įsivaizduodama, kiek tai galėtų suteikti džiausmo miestelio žmonėms, o ypač — vaikams. Ir štai — kartą (kaip pasakoj), atsitiktinių įvykių seka pradeda kurti Lenos idėjos išpildymą. Prie šios gražios minties įgyvendinimo prisijungia miestelyje gyvenanti dailininkė Laimutė Varkalaitė, kurią su Lena supažindina jos dailės mokytoja menininkė Lina Gutauskienė. Apsitarus, pasitarus ir sudėliojus visas detales, pradedama spalvinga minties kelionė, kurioje sutinkami visi pasakos „SPRAGTUKAS“ veikėjai. Ši pasaka, kaip pirmoji, kuri bus sekama Rumšiškių miestelio kalėdinės eglutės, pasirinkta neatsitiktinai. Vokiečių rašytojo, kompozitoriaus ir dailininko Ernst’o Theodor’o Amadeus Hoffman’o sukurtas kūrinys ilgainiui tapo vienas labiausiai ekranizuojamų, vaidinamų ir kitomis formomis atkuriamų šedevrų, nešantis Šv. Kalėdų dvasią ir jaukumą. Šiltoje žvakių šviesoje, vakaro prietemoje atgyjantys veikėjai šį kartą apsigyvens ir Rumšiškių miestelio aikštėje, ant žaliaskarės šakų. Idėjos siekis – jog eglutė taptų susibūrimo, bendravimo ir šventinės nuotaikos kūrimo simboliu, sukviečianti miestelio žmones pabūti kartu, prisiminti vaikystę, kada pasakos buvo tikros, o jų herojai — mūsų didvyriai ir įkvėpėjai, pasidalinti tuo su savo mažaisiais ir taip kurti savąją pasaką.
Tačiau, čia verta šiek tiek stabtelti ir papasakoti kitą neįtikėtinai nuostabią istoriją, parodančią, jog ne kas kitas, o žmonės, mes patys, kuriame stebuklus.
Taigi — kai žaisliukų paveikslai buvo sukurti ir pagaminti jų siluetai, atėjo metas juos dengti spalvomis. Ir tada aplankė mintis — pakviesti visus norinčius Rumšiškių miestelio žmones prisidėti prie šios veiklos ir taip kurti šventę kartu. Elektroninėje erdvėje pasirodė kelios žinutės, kviečiančios dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse „RUOŠKIM ROGES VASARĄ!“ Pasklidus žiniai, sujudo sukruto miestelio gyventojai, ir maži, ir dideli suskubo įsirašyti į dalyvių sąrašą. Ir štai — išaušta liepos devyniolikta diena — kūrybinių dirbtuvių pradžia. Iš viso, iki rugpjūčio antrosios, įvyko po tris valandas trukę aštuoni susitikimai. Įdomu pastebėti, kad sudėjus juos draugėn, tai buvo dvidešimt keturios valandos arba — viena para. Per šį laikotarpį kūrybinėse dirbtuvėse sudalyvavo net penkiasdešimt septyni nuo 3 iki 70 metų amžiaus miestelio žmonės (dvidešimt penki suaugusieji ir trisdešimt du vaikai), tarp kurių: pati pasakos idėjos autorė ir iniciatorė Lena Vereščiagina, Rumšiškių seniūnijos seniūnė Eugenija Genevičienė, Rumšiškių kultūros centro direktorė Gražina Kazanavičienė, Rumšiškių vyskupo Antano Baranausko gimnazijos mokytojos (Lina Gutauskienė, Vilma Čižauskienė, Margarita Kniūkštienė, Jūratė Vaitonienė), viena garsiausių šiuolaikinės tekstilės menininkių Lina Jonikė, Rumšiškių kultūros centro ansamblių „Žigla“ ir „Strazdelis“ vadovė Modesta Kalinauskienė, VĮ Rumšiškių dienos centro socialinė darbuotoja Edita Gudeliauskienė ir kiti nuoširdūs žmonės bei didžiulis būrys vaikučių, su dideliu susidomėjimu ir vaizduote prisidėjusių prie žaisliukų gimimo. Kūrybines dirbtuves kuravo ir dalyvius drąsino atgaivinti savo meninius gebėjimus Laimutė Varkalaitė. Neįtikėtina, bet visi šie žmonės sukūrė tikrą stebuklą — per tokį trumpą laiką eglutės puošimui buvo nuspalvinti daugiau nei šimtas keturiasdešimt žaisliukų! Ačiū sakome kiekvienam, nes tik jūsų visų dėka sukūrėme šventę — pasaką, kuri jau greitai atgims ant Rumšiškių miestelio eglutės.
Taip pat, dar kartą norime padėkoti tiems, be kurių šis socialinis-meninis-edukacinis įvykis nebūtų įvykęs ir praskaidrinęs dalyvavusių žmonių kasdienos: Lenai Vereščiaginai — už iniciatyvą ir pasakos idėją, Rumšiškių seniūnijos seniūnei Eugenijai Genevičienei — už pritarimą ir palaikymą įgyvendinant šią šviesą mintį, Rumšiškių kultūros centro direktorei Gražinai Kazanavičienei — už suteiktas kūrybinėms dirbtuvėms erdves ir nuolatinį rūpinimąsi, Linai Gutauskienei — už palaikymą ir dailininkės rekomendaciją, įmonėms UAB „A. Jasevičiaus baldai“ ir „Rumšiškių baldai“ — už geranorišką paramą pagaminant žaisliukus iš medžiagos ir spalvinimo priemones bei dažus, Rumšiškių bendruomenei „Kokalnis“ už informacijos sklaidą, Sandrai Medzevičiūtei-Gudeliauskienei — už vertingas šiltas dovanas kūrybinių dirbtuvių dalyviams, Laimutei Varkalaitei — už žaisliukų dizainą, grafinius kūrybinių dirbtuvių sklaidos objektų sprendimus bei jų viešinimą, kūrybinių dirbtuvių kuravimą, jų atidarymo ir užbaigimo renginių organizavimą.